ТОКСИКОТОЛЕРАНТНІСТЬ КАЛЮЖНИЦІ РІЧКОВОЇ (MOLLUSCA, GASTROPODA, PECTINIBRANCHIA, VIVIPARIDAE) ДО ДІЇ ІОНІВ ЦИНКУ ВОДНОГО СЕРЕДОВИЩА І РОЛЬ ЇЇ У БІОІНДИКАЦІЇ СТАНУ ОСТАННЬОГО

Гріневич, Я. Р., Стадниченко, А. П. (2014) ТОКСИКОТОЛЕРАНТНІСТЬ КАЛЮЖНИЦІ РІЧКОВОЇ (MOLLUSCA, GASTROPODA, PECTINIBRANCHIA, VIVIPARIDAE) ДО ДІЇ ІОНІВ ЦИНКУ ВОДНОГО СЕРЕДОВИЩА І РОЛЬ ЇЇ У БІОІНДИКАЦІЇ СТАНУ ОСТАННЬОГО. [Experiment] (Unpublished)

[img]
Preview
Text
Download (399kB) | Preview

Abstract

Досліджено основні токсикологічні показники полютанту цинка хлориду при впливі на організм калюжниці річкової. А саме: ЛК0, ЛК50 і ЛК100, коефіцієнт пристосування, коефіцієнт витривалості, ступінь токсичності, порогову концентрацію, час виживання, летальний час, летальний середній час та латентний період. Зона токсичної активності для калюжниці річкової (Viviparus viviparus) знаходиться в межах 1-10 мг/дм3. Пороговою концентрацією іонів цинка для неї є 0,001 мг/дм3. Згідно шкали токсичності речовин для гідробіонтів для калюжниці цинк є помірнотоксичною речовиною (9 мг/дм3). Коефіцієнт витривалості до іонів цинку має сезонний характер (протягом літа поступово зростає). Латентний період, летальний час і летальний середній час, час виживання тим менші, чим більша концентрація токсиканту. Коефіцієнт пристосування тим менший, чим менша концентрація токсиканту. Найкраще пристосовуються до дії хлорида цинку тварини у найменших його концентраціях. Перші видимі ознаки отруєння проявляються у формі «швидких» етологічних (реакція уникнення) і фізіологічних реакцій (ослизнення тіла, поява набряків, абортування ембріонів, стрімка дефекація). З них найбільш показовими є реакції уникнення (рухова), ослизнення і обводнення тіла.

Item Type: Experiment
Uncontrolled Keywords: калюжниця річкова, іон цинку, токсикологічні показники, швидкі поведінкові і фізіологічні реакції.
Subjects: Q Science > QL Zoology
Divisions: Faculty of Natural Sciences > Department of Zoology, Biological Monitoring and Nature Conservation
Depositing User: kaf.zoology Zoo KZ
Date Deposited: 08 Sep 2014 12:13
Last Modified: 15 Aug 2015 07:48
URI: http://eprints.zu.edu.ua/id/eprint/12385

Actions (login required)

View Item View Item