Обґрунтування необхідності внесення до Червоної книги України перлівниці Unio crassus (Mollusca, Bivalvia, Unionidae)

Янович, Л. М., Васільєва, Л. А., Пампура, М. М., Межжерін, С. В. (2019) Обґрунтування необхідності внесення до Червоної книги України перлівниці Unio crassus (Mollusca, Bivalvia, Unionidae). Біологія та екологія, 5 (2). pp. 32-40. ISSN 2616-6720

[img]
Preview
Text
Download (364kB) | Preview

Abstract

У статті обґрунтовано необхідність внесення до Червоної книги України перлівниці Unio crassus – молюску, що є індикатором чистоти води та важливим чинником самоочищення гідроекосистем. У результаті моніторингових досліджень 300 типових для перлівницевих біотопів у межах усіх річкових басейнів України у період 1993-2018 рр. відмічено різке скорочення території поширення виду. Молюск став досить рідкісним у басейнах Сіверського Дінця, Дністра, Дніпра, Південного Бугу, річках Криму, а в гідроценозах Західного Бугу він взагалі не виявлений, хоча ще у 40-60-х рр. минулого століття вважався розповсюдженим видом у цих регіонах. Зустрічальність його у сучасних водоймах України становить лише 15%. Найбільш поширена перлівниця в басейні Прип’яті (зустрічальність – 41%). U. crassus – це реофільний вид, виявлений лише у річках. В умовах загальної деградації водних екосистем країни тенденція щодо зменшення зустрічальності U. crassus може посилитись, саме тому важливо вчасно провести відповідні природоохоронні заходи, спрямовані на збереження малакофауни водойм і водотоків України. На часі внести даний вид до Червоної книги України, надавши статусу «вразливий».

Item Type: Article
Uncontrolled Keywords: перлівницеві (Unionidae), Unio crassus, поширення, щільність поселення, Червона книга України, рідкісний вид.
Subjects: Q Science > QL Zoology
Divisions: Faculty of Natural Sciences > Department of Zoology, Biological Monitoring and Nature Conservation
Depositing User: kaf.zoology Zoo KZ
Date Deposited: 11 Apr 2020 16:27
Last Modified: 11 Apr 2020 16:27
URI: http://eprints.zu.edu.ua/id/eprint/30923

Actions (login required)

View Item View Item