Бовсунівська Н. М.ORCID: https://orcid.org/0000-0002-6418-7738, Рябуха Н. О.
ORCID: https://orcid.org/0000-0002-4182-0289, Грицун Ю. М.
ORCID: https://orcid.org/0000-0003-4829-6608
(2025)
Музика як феномен мистецької культури.
Актуальні питання гуманітарних наук: міжвузівський збірник наукових праць молодих вчених Дрогобицького державного педагогічного університету імені Івана Франка. Т. 1, № 87.
С. 106–110.
ISSN 2308-4863.
DOI: 10.24919/2308-4863/87-1-13.
1.pdf
Завантажити (590kB) | Preview
Анотація
У статті розглянуто музику як унікальний феномен мистецької культури, що виявляється у різних формах та історичних контекстах. Здійснено аналіз музики як засобу художнього пізнання світу, носія естетичних цінностей та емоційного впливу. Визначено роль музичного мистецтва у формуванні культурної ідентичності особистості та суспільства. Окреслено міждисциплінарний характер музики, її взаємозв’язки з іншими видами мистецтва, а також зумовленість соціокультурними та технологічними процесами. Особливу увагу приділено історичній еволюції музики як форми художнього мислення – від архаїчних культових практик до сучасної електронної творчості. Виявлено основні етапи становлення музики як частини духовної культури людства. Простежено вплив суспільних трансформацій на зміну музичних форм і засобів виразності. У дослідженні підкреслено значення музики як чинника формування національної та загальнолюдської культурної спадщини. Про- аналізовано особливості музичного дискурсу в контексті глобалізації, цифровізації та масової культури. Окреслено потенціал музики у трансляції цінностей, комунікації поколінь і творенні символічного простору культури. Запропоновано культурологічний підхід до вивчення музики як поліфонічного явища, що поєднує емоційне, раціональне та сакральне начала. Аргументовано необхідність інтеграції музичного компонента в міждисциплінарні дослідження сучасної гуманітаристики. Стаття спрямована на осмислення музики як складної соціокультурної практики, що забезпечує безперервність традицій, підтримує креативність і сприяє формуванню цілісного художнього образу сучасної культури та її ролі у збереженні духовних цінностей.
Тип ресурсу: | Стаття |
---|---|
Класифікатор: | M Музика > M Музика |
Відділи: | Інститут педагогіки > Кафедра мистецької освіти |
Користувач: | Олександр Сергійович Яценко |
Дата подачі: | 20 Серп 2025 14:05 |
Оновлення: | 20 Серп 2025 14:05 |
URI: | https://eprints.zu.edu.ua/id/eprint/44932 |
ДСТУ 8302:2015: | Бовсунівська Н. М., Рябуха Н. О., Грицун Ю. М. Музика як феномен мистецької культури. Актуальні питання гуманітарних наук: міжвузівський збірник наукових праць молодих вчених Дрогобицького державного педагогічного університету імені Івана Франка. 2025. Т. 1, № 87. С. 106–110. DOI: 10.24919/2308-4863/87-1-13. |