Захаров Є. В. (2025) Світ-система та культурна гегемонія: як глобальні медіа формують ідеологічний ландшафт. Вісник Житомирського державного університету імені Івана Франка. Філософські науки. № 97. С. 87–93. ISSN 2663-7650. DOI: 10.35433/PhilosophicalSciences.1(97).2025.87-93.
11.pdf
Завантажити (903kB) | Preview
Анотація
У роботі досліджується вплив медіа на формування ідеологічного ландшафту світу в контексті концепції "Світ-системи" американського соціолога Іммануїла Валлерстайна. Актуальність проведеного дослідження зумовлена сучасними процесами технологізації та медіатизації, коли створення, розповсюдження та вплив інформації досягли глобальних масштабів. Світові медіа – це великі фабрики зі створення контенту, які слугують політиці для побудови людської ідентичності, створення образа ворога чи друга, аргументації тих чи інших подій, запровадження необхідних наративів та цілих ідеологічних концепцій. Мета статті полягає в аналізі ролі медіа в сучасній світ-системі, простеженні того, яким чином будуються ідеологічні парадигми у світі та яким є місце медіа у світ-системі сьогодні. Для проведення дослідження використовуються наступні методи: порівняльно-історичний, герменевтичний, дедуктивний та метод спостереження. Порівняльно-історичний метод застосовується для розуміння світ-системи, сутності та розвитку медіа та різних політичних кампаній. Герменевтичний метод використовується для аналізу контенту. Метод спостереження застосовується у дослідженні для вивчення світової реакції та новини з масмедіа. Дедуктивний метод використовується для глибшого розуміння взаємозв’язку світ-системи та медіа. У висновках підкреслюється, що медіа пройшли великий еволюційний шлях від книгодрукування до Інтернету та ШІ, від простого ремесла для передачі інформації до окремої та цілої реальності. Світові медіа набули змогу впливати на маси, де вони відіграють ключову комунікативну роль у побудові ідеології. Медіа тісно пов’язані з риторикою, політичними технологіями, маніпуляціями та культурою. Результати проведеного дослідження підкреслюють тісний зв’язок та перспективи взаємодії концепції «світ-системи» та медіа.
| Тип ресурсу: | Стаття |
|---|---|
| Класифікатор: | L Освіта > L Освіта (Загальне) |
| Користувач: | Аліна Ковальчук |
| Дата подачі: | 11 Черв 2025 15:25 |
| Оновлення: | 11 Черв 2025 15:33 |
| URI: | https://eprints.zu.edu.ua/id/eprint/44104 |
| ДСТУ 8302:2015: | Захаров Є. В. Світ-система та культурна гегемонія: як глобальні медіа формують ідеологічний ландшафт. Вісник Житомирського державного університету імені Івана Франка. Філософські науки. 2025. № 97. С. 87–93. DOI: 10.35433/PhilosophicalSciences.1(97).2025.87-93. |


