Електронна бібліотека Житомирського державного університету

Біологічна роль та екотоксикологічні ефекти іонів мангану у водних екосистемах

Лук’янчук Т. Ю., Музика Л. В.ORCID: https://orcid.org/0000-0001-7752-7853 (2026) Біологічна роль та екотоксикологічні ефекти іонів мангану у водних екосистемах. In: ХVІІІ Міжнародна науково-практична конференція «Практичні та теоретичні питання розвитку науки та освіти», 9–10 червня 2026 р., Львів. С. 14–15.

[thumbnail of 1.pdf]
Preview
Текст
1.pdf

Завантажити (189kB) | Preview

Анотація

У статті розглянуто біологічну роль та екотоксикологічні ефекти іонів мангану у водних екосистемах. Встановлено, що манган є біогенним елементом, який виконує важливу фізіологічну функцію як кофактор численних ферментів, бере участь у фотосинтезі (формування кластера Mn₄CaO₅ у складі фотосистеми II), регуляції окисно-відновних реакцій та функціонуванні антиоксидантних систем (манган-залежна супероксиддисмутаза). Водночас підвищені концентрації Mn, спричинені антропогенним навантаженням (промислові та шахтні стоки, мінералізація органічних решток), чинять токсичний вплив на гідробіонтів: пригнічують ферментативну активність, індукують оксидативний стрес, посилюють процеси перекисного окиснення ліпідів, знижують темпи росту та адаптаційний потенціал організмів. Найбільш чутливими до коливань концентрацій мангану є прісноводні молюски та ракоподібні, що зумовлює їх використання як ефективних біоіндикаторів стану водних екосистем. Зроблено висновок, що манган є типовим прикладом елемента з подвійною біологічною роллю: за природних концентрацій він є необхідним учасником метаболізму, тоді як його надлишок перетворює його на екотоксикант. Підкреслено необхідність постійного моніторингу вмісту мангану у водних екосистемах та подальшого вивчення механізмів його біологічної дії.

Тип ресурсу: Доповідь на конференції або симпозіумі (Стаття)
Ключові слова: манган, водні екосистеми, біогенний елемент, екотоксичність, оксидативний стрес, біоіндикатори, прісноводні молюски, фотосистема II, гідробіонти
Класифікатор: Q Наука > QH Природознавство > QH301 Біологія
Відділи: Природничий факультет > Кафедра ботаніки, біоресурсів та збереження біорізноманіття
Користувач: Ганна Федорович
Дата подачі: 19 Черв 2026 00:09
Оновлення: 19 Черв 2026 00:10
URI: https://eprints.zu.edu.ua/id/eprint/48509

Дії ​​(потрібно ввійти)

Оглянути опис ресурсу
Оглянути опис ресурсу