Електронна бібліотека Житомирського державного університету

Польська мова як складова в мовному ландшафті міста Турка

Нодь Ю. О. ORCID logoORCID: https://orcid.org/0009-0000-6239-4533, Барань Є. Б. ORCID logoORCID: https://orcid.org/0000-0001-8395-5475 (2025) Польська мова як складова в мовному ландшафті міста Турка. Українська полоністика (23). С. 54–68. ISSN 2220-4555. DOI: 10.35433/2220-4555.23.2025.fil-6

[thumbnail of 1.pdf]
Preview
Текст
1.pdf

Завантажити (897kB) | Preview

Анотація

Статтю присвячено аналізу особливостей мовного ландшафту міста Турка Самбірського району Львівської області. Описано факти історії міста, звернено увагу на культурні особливості для розуміння сучасного мовного ландшафту. Зазначено, що географічне положення Турки було сприятливим для розвитку торгівлі в минулому, оскільки через неї проходив торговий шлях із Польщі в Угорщину, а отже й для контактування між представниками різних національностей. Огляд історичних даних дозволив краще зрозуміти та належно оцінити культурне надбання міста, його важливість у відтворенні історичної пам’яті та ідентичності громади.
Наголошено на тому, що місто Турка має своєрідну історію, культуру, яка впродовж століть розвивалася під впливом інших культур. На формування сучасного мовного ландшафту міста в різні історичні періоди впливала польська, німецька та єврейська культури. У 1862 році в місті відкрито державну чотирикласну школу з польською мовою навчання, хоча українське населення за кількістю перевищувало польське. Сьогодні функціонують три заклади загальної середньої освіти та професійний ліцей, у яких навчання проводять державною мовою.
У процесі аналізу мовних знаків виявлено, що в місті Турка домінують одномовні українськомовні написи. Однак у мовному ландшафті населеного пункту зафіксовано й використання інших мов, зокрема польської та англійської. Двомовні українсько-польські написи відображають історичні, культурні та мовні особливості цього регіону. Символічні написи англійською відчиняють двері міста до європейської спільноти. Через жахливі події ХХ століття майже повністю зруйновано синагогу. Написів мовою івриту не збереглося. Німецької мови на символічних написах не виявлено.
Аналіз мовного ландшафту міста Турка дозволяє не лише краще зрозуміти культурну та історичну спадщину регіону, а й відкриває можливості для подальшого дослідження впливу мовного середовища на формування ідентичності та взаєморозуміння між різними культурами.

Тип ресурсу: Стаття
Класифікатор: P Мова та література > PA Класична філологія
Користувач: Олександр Сергійович Яценко
Дата подачі: 14 Лип 2025 11:11
Оновлення: 14 Лип 2025 11:11
URI: https://eprints.zu.edu.ua/id/eprint/44701

Дії ​​(потрібно ввійти)

Оглянути опис ресурсу
Оглянути опис ресурсу