Електронна бібліотека Житомирського державного університету

Польсько-українські мовні зв’язки: історія вивчення

Титаренко В. М. ORCID logoORCID: https://orcid.org/0000-0003-1599-9964 (2025) Польсько-українські мовні зв’язки: історія вивчення. Українська полоністика (23). С. 87–100. ISSN 2220-4555. DOI: 10.35433/2220-4555.23.2025.fil-8

[thumbnail of 1.pdf]
Preview
Текст
1.pdf

Завантажити (397kB) | Preview

Анотація

У статті проаналізовано основні напрацювання дослідників у царині польсько- українських контактів від найдавніших часів до сьогодення. У працях науковців спостережено, що найпотужніший вплив відбувався на українську мову в XVI–XVII ст., тому велику кількість праць науковців спрямовано на аналіз польсько-українських контактів саме в цей період. Описано різносторонність таких розвідок: вияв тематичного наповнення полонізмів, характеристика польських слів в окремих творах, жанрах, стилях, позначення польського впливу на українській антропонімійній, фразеологійній системах української мови, особливості адаптації полонізмів до мови-реципієнта, зміни в структурі польських запозичень тощо.
Невіддільними від діахронних досліджень є також праці на виявлення польських впливів в українських наріччях, зокрема особливості функціювання полонізмів в пограничних та несуміжних діалектах і под.
Окреслено інші аспекти вивчення польсько-українських зв’язків у лінгвістиці – проблемні місця та особливості перекладів з польської на українську, мовної асиміляції поляків на українській території за несприятливих суспільно-політичних умов, лінгвальний статус афоризмів у знаковій парадигмі польської лінгвокультури тощо.
У аналізованих студіях описано низку труднощів, які виникають у процесі дослідження польського впливу та питання, що потребують глибших розвідок: який відсоток посідають полонізми в українській мові; на яких тематичних групах найбільше позначився вплив польської мови; у яких жанрах і на якій території він найбільше проявляється; еволюція полонізмів у сучасній українській мові; функціювання полонізмів у говірках української мови тощо. На сьогодні немає комплексного дослідження, яке показало б уживання полонізмів хоча б на одному часовому зрізі (наприклад XIV–XV, XVI–XVII, XVIII, XIX ст.), у певному стилі (діловий, художній, конфесійний тощо). Перспективними є дослідження наслідків польсько-української взаємодії в сучасних говорах досліджуваного нами терену, у яких варто простежити, чи відігравали роль полонізми у формуванні північноукраїнського мовного ареалу.

Тип ресурсу: Стаття
Класифікатор: P Мова та література > PA Класична філологія
Відділи: Інститут філології і журналістики > Кафедра української мови та методики її навчання
Користувач: Олександр Сергійович Яценко
Дата подачі: 14 Лип 2025 12:34
Оновлення: 14 Лип 2025 12:34
URI: https://eprints.zu.edu.ua/id/eprint/44703

Дії ​​(потрібно ввійти)

Оглянути опис ресурсу
Оглянути опис ресурсу