Електронна бібліотека Житомирського державного університету

Фахова підготовка майбутніх педагогів до професійної діяльності в умовах інклюзії

Мірошниченко О. А.ORCID: https://orcid.org/0000-0002-5712-3752, Бахмутова Л. М.ORCID: https://orcid.org/0000-0002-5119-236X (2025) Фахова підготовка майбутніх педагогів до професійної діяльності в умовах інклюзії. Нові технології навчання. № 99. С. 125–134. ISSN 2710-3560. DOI: 10.52256/2710-3560.2025.99.13.

[thumbnail of 1.pdf]
Preview
Текст
1.pdf

Завантажити (318kB) | Preview

Анотація

Досліджується роль формування гуманістичної спрямованості та емпатійності в процесі підготовки до професійної діяльності в умовах інклюзії у здобувачів вищої освіти педагогічних спеціальностей. Актуальність дослідження випливає із факту, що у процесі професійної діяльності вчителя його гуманістична спрямованість постає суттєвим аспектом діяльності з дітьми з особливими освітніми потребами. Адже одним із надважливих завдань, що стоїть перед українським суспільством як суспільством, яке хоче відбудувати країну та якомога повніше реалізувати свій потенціал розвитку, є реальне залучення людей з обмеженими можливостями в це суспільство.

Підготовка до педагогічної діяльності передбачає розвиток гуманістичної спрямованості, емпатійності, толерантності майбутнього педагога, націленості на педагогічну діяльність з дітьми з ООП. Гуманістична спрямованість виникає на підґрунті особистісного інтересу та стійкої мотивації до педагогічної діяльності, обумовлюється професійними потребами, усвідомленням соціальної значущості діяльності вчителя, а також наявністю якостей, притаманних фахівцю освітянської сфери. Виконання професійних обов’язків педагога в умовах інклюзії великою мірою пов’язане з розвитком емпатії, чому в процесі фахової підготовки приділяється увага за допомогою тренінгових програм.

З метою вивчення рівня емпатійності як необхідної якості вчителя для роботи з учнями з особливими освітніми потребами в умовах інклюзії було проведено дослідження за методикою «Тест емпатійних тенденцій А. Мехраб’яна і Н. Епотейна». Опитування проводилось серед здобувачів вищої освіти педагогічних спеціальностей у Житомирському державному університеті імені Івана Франка у 2023–2024 рр. За допомогою статистичних методів для математичного узагальнення результатів експериментального дослідження доведено ефективність проведення тренінгової програми «Гуманістичні цінності та емпатія».

Тип ресурсу: Стаття
Класифікатор: L Освіта > L Освіта (Загальне)
Відділи: Інститут педагогіки > Кафедра професійно-педагогічної, спеціальної освіти, андрагогіки та управління
Користувач: Олександр Сергійович Яценко
Дата подачі: 25 Черв 2025 22:00
Оновлення: 12 Серп 2025 20:36
URI: https://eprints.zu.edu.ua/id/eprint/44389
ДСТУ 8302:2015: Мірошниченко О. А., Бахмутова Л. М. Фахова підготовка майбутніх педагогів до професійної діяльності в умовах інклюзії. Нові технології навчання. 2025. № 99. С. 125–134. DOI: 10.52256/2710-3560.2025.99.13.

Дії ​​(потрібно ввійти)

Оглянути опис ресурсу
Оглянути опис ресурсу