Електронна бібліотека Житомирського державного університету

Симбіонти молюсків родів Lymnaea та Theodoxus водоймищ центрального Полісся

Астахова Л. Є., Тарасова Ю. В., Андрійчук Т. В. (2019) Симбіонти молюсків родів Lymnaea та Theodoxus водоймищ центрального Полісся. Biology & ecology scientific journal. Т. 5, № 2. С. 36–39. ISSN 2414-9810.

[thumbnail of 1.pdf]
Preview
Текст
1.pdf

Завантажити (157kB) | Preview

Анотація

В біоценозах молюски пов’язані складними біотичними взаємовідношеннями з іншими організмами. Такі стосунки у молюсків родів Lymnaea та Theodoxus виражені найчастіше у формі синойкії та паразитизму. Синойками ставковикiв є зеленi та синьо-зеленi водоростi, найпростiшi, кишковопорожниннi, круглi, плоскi та кiльчастi черви, моховатки, молюски, павукоподiбнi, комахи. Усi вони є ектокоменсалами, що поселяються на поверхнi черепашки, в екстрапалiальнiй або мантiйнiй порожнинi молюскiв. З’ясовано особливості синойкії Theodoxus fluviatilis Linnaeus, 1758 та олігохети Chaetogaster limnaei K. Baer, 1827. Виявлено, що олігохети-симбіонти можуть живитись як кормом, який надходить безпосередньо у мантійну і екстрапаліальну порожнини молюсків, в яких вони оселяються, так і кормом, що знаходиться за межами цих порожнин. Досліджено симбіотичні відносини молюсків із личинковими формами трематод за типом «паразит–хазяїн». Виступаючи у ролі проміжного й додаткового хазяїна, T. fluviatilis забезпечує перебіг життєвих циклів 5 видів трематод, що належать до 4 родин (Notocotylidae, Plagiorchiidae, Echinostomatidae і Allocreadiidae). Ставковики, маючи більшу видову різноманітність (19 видів), беруть участь у життєвих циклах 26 видів трематод з 10 родин: Echinostomatidae, Plagiorchiidae, Notocotylidae, Diplostomatidae, Sanguinicolidae, Strigeidae, Schistosomatidae, Fasciolidae, Psilostomatidae, Monorchiidae. Антагоністичний симбіоз у формі «хижак– жертва» проявляється у молюсків із організмами, для яких вони є об’єктами живлення. Складні симбіотичні відносини молюсків родів Lymnaea та Theodoxus з іншими організмами можуть бути охарактеризовані як позитивні, негативні або нейтральні.

Тип ресурсу: Стаття
Ключові слова: молюски; синойкія; ектокоменсали; паразитизм; Центральне Полісся; Lymnaea; Theodoxus
Класифікатор: L Освіта > L Освіта (Загальне)
Відділи: Природничий факультет > Кафедра екології та географії
Природничий факультет > Кафедра ботаніки, біоресурсів та збереження біорізноманіття
Користувач: Кафедра екології та географії
Дата подачі: 21 Лют 2020 07:01
Оновлення: 21 Лип 2020 07:22
URI: https://eprints.zu.edu.ua/id/eprint/30739
ДСТУ 8302:2015: Астахова Л. Є., Тарасова Ю. В., Андрійчук Т. В. Симбіонти молюсків родів Lymnaea та Theodoxus водоймищ центрального Полісся. Biology & ecology scientific journal. 2019. Т. 5, № 2. С. 36–39.

Дії ​​(потрібно ввійти)

Оглянути опис ресурсу
Оглянути опис ресурсу